home jobs for mom, work at home jobs, scam warnings

Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home Home Jobs for Mom Home

Money Spent on Food for November, 2010

On this page, I will record all money spent on food to feed my family of 6 for the month of November. Keep in mind that I am trying to spend less than $400. We also get WIC benefits. I am not going to include the amount of money the WIC food would have cost in the $400, but I will record those amounts for you as well, so you will see a total including the WIC cost, and a total without the WIC cost.

November 1st: Coffee Creamer and Cranberry Juice - $5.48. Taco Bell - $14.21

November 2nd: Bacon and bottled water - $7.10. Fountain sodas - $1.92

November 4th: Pizza Hut Personal Pan pizza - $3.79

November 5th: Coffee and two donuts - $2.79. Husband took $3 out of my wallet for sodas/snacks.

November 5th: Groceries (Regular)

  • Linguine $1.00
  • 2 bags of tortilla chips $3.16
  • 6-pack V-8 Juice $3.58
  • Ketchup $.88
  • 2 packages Hormel sandwich meat $5.00
  • Potatoes $4.52
  • Pepperoni $2.88
  • Gerber Yogurt Melts $2.48
  • 24 pack bottled water $2.97
  • Bananas $1.85
  • 2 packets GrillMates Marinade $1.52
  • M&Ms $.74
  • 2 Gerber lil' crunchies $3.76
  • Store brand coffee $2.89
  • Choco Milk Chocolate Mix FREE
  • Granny Smith Apples $2.41
  • Hunt's Spaghetti Sauce $.92
  • 2 Store Brand Honey Wheat bread $3.36
  • Store brand salsa $2.85
  • 1 lb ground beef $2.08
  • Laffy Taffy $.16
  • Pizza Crust/Sauce Kit $4.39
  • Frozen french fries $3.95
  • Fisher Boy fish sticks $7.68
  • Brisket $12.72
  • Banana Puffs (baby snack) $2.65
  • 2 Garlic Bread $3.40
  • 1/2 gallon milk FREE

    Regular Grocery Total: $83.80

    (My grocery store had a deal where you would get 1/2 gallon of milk and the Choco milk chocolate drink mix for free when you buy the fish sticks. I always have fish sticks in the house, so of course I grabbed the freebies too!)

    WIC Groceries

  • Red Delicious Apples $2.73
  • Fresh Spinach $2.24
  • Red Seedless Grapes $5.60
  • Fresh Broccoli $1.44
  • Roma Tomatoes $1.64
  • Mozzarella Cheese $3.98
  • 3 bottles grape juice $5.97
  • Yellow onions $.96
  • 2 bottles apple juice $3.00
  • 1 zucchini $.42

    WIC Grocery Total: $27.98

    November 6: 3 Dr. Pepper and BBQ Sauce $5.87

    November 7: Milk (WIC) $5.58

  • Ranch Chip Dip $.99

    November 8 Subway $12.32

    November 9 Sweet Tea & Dr. Pepper $2.35 Taco Bell $12.70

    November 10 Sweet Tea & Dr. Pepper $2.35 Coffee Creamer & Garlic Powder $4.50

    November 11 Gum, Dr Pepper, Powerade and Bottled Water $5.85

    November 12 Taco Bell 4.18

    Groceries:

  • Dr Pepper $1.35
  • Popcorn $3.00
  • Sweet Potatoes $2.32
  • Yogurt $1.79
  • Spaghetti Sauce $.92
  • 2 pkg Sandwich Meat $5.00
  • 2 lbs Ground Beef $4.16
  • Sausage $2.58
  • Frozen Broccoli $.73
  • Bananas $1.17
  • 2 Yobaby 3-in-1 meals $5.00
  • Cauliflower $2.48
  • Grapes $3.60
  • 2 Gerber Puffs $4.16
  • Bottled Water $.50
  • 2 Gerber Yogurt Melts $4.96
  • Chicken breasts $10.02
  • Candy $1.34
  • Butternut Squash $2.00
  • English Muffins $1.89
  • Spaghetti $1.50
  • Russet Potatoes $.98
  • 2 loaves Bread $3.36
  • Total: $64.81

    November 13 Marshmallow Creme $1.47

  • (WIC) 2 gallons Milk and corn flakes $8.56
  • 2 Dr Pepper & Sweet Tea $3.60

    November 14 Pepperoni, Tomatoes and Avocados $3.30

  • (WIC) Cheese $4.17

    November 16 CheezIts, Granola Bars, Jalapeno Crackers, Tea Bags, Doritoes, Half & Half $12.30

  • Dr Pepper & Sweet Tea $2.35

    November 17 (WIC) 14 jars baby food, 2 gallons milk and 2 quarts milk $17.94

  • Apple juice, margarine, skittles, oranges, vegetable oil, cake mix, frosting, bananas $13.58
  • Dr Pepper & Sweet Tea $2.35

    November 18 Coffee, Dr Pepper, Juice boxes $9.21

    November 19 Taco Bell $4.17

    Groceries

  • Ketchup $.88
  • Bottled Water $.50
  • Salsa $2.85
  • 2 bags chips $2.00
  • 2 Garlic Bread $3.40
  • Salad Dressing $1.18
  • 2 Sandwich Meat $5.00
  • Syrup $1.28
  • Butter $2.30
  • 2 Spaghetti Sauce $1.84
  • Chicken $5.65
  • Pomegranate $2.98
  • Lettuce $1.68
  • Bacon $2.50
  • Can Diced Tomatoes $.79
  • Parmesan Cheese $3.22
  • Cottage Cheese $1.27
  • Bell Pepper $.34
  • White Potatoes $2.90
  • 3 lbs ground Beef $6.24
  • Sweet Potatoes $.58
  • Bananas $1.13
  • Zucchini $.64
  • Gerber Puffs $2.08
  • Apples $3.91
  • Broccoli $1.44
  • Tomatoes $2.24
  • Gerber Biter Biscuits $1.88
  • Gerber Wagon Wheels $1.88
  • Popcorn $3.00
  • CheezIts $2.50
  • Crunch N Munch $2.50
  • Sour Cream $.77
  • Vegetable Juice $2.39
  • Gerber Yogurt Melts $2.48
  • Pepperoni $2.88
  • Grapes $3.38
  • Pretzels FREE
  • Lasagna $1.42
  • Gerber Yogurt Blends $2.48
  • Pizza Crusts $4.39
  • Apple Juice $1.24
  • Honey Grahams $1.68
  • Strawberry Crackers $1.78
  • 2 Bread FREE
  • 2 bread $4.76
  • Coupon -$1.25
  • Total $105.48

    My grocery store had a deal where if I bought a loaf of name brand bread, I got a loaf of store brand bread for free. I also got a bag of pretzels for free for buying a box of CheezIts.

    WIC:

  • Squash $.62 and Cheese $3.98 = $4.60

    November 20 Pie Shells, canned pumpkin, pumpkin pie spice, whipped cream, chopped walnuts $10.26

  • 2 Dr. Peppers $2.70

    November 21 Dr. Pepper and coffee creamer $2.35 Pie Shells $2.25

    November 22 Condensed milk and graham crackers $2.75

    November 24 Dr. Pepper, water, ramen noodles, spices, cool whip, lime juice $14.61

    November 25 Powerade and saltines $3.00

    November 27 Pizza Hut (for the kid's birthday) $23.80

    November 30 Groceries $92.94

  • Strawberry crackers $3.00
  • Cheez-Its $2.50
  • Taco Shells $1.29
  • York Peppermint Patty $.50
  • Gum $.97
  • 2 cans spaghetti sauce $1.84
  • Salsa $2.85
  • Potatoes $1.60
  • Mexican Diced tomatoes $.75
  • Cupcake sprinkles $1.65
  • Diced tomatoes with green chilies $.62
  • Green beans $.48
  • Store brand Go-gurt $2.14
  • 2 loaves garlic bread $3.40
  • Cottage cheese $1.27
  • Pizza crust kit $4.39
  • Pretzels FREE
  • Yo Toddler yogurt $2.29
  • Kool-aid jammers $3.50
  • Diced tomatoes $.69
  • Grapes $3.20
  • Pepperoni $1.18
  • Sandwich meat $5.00
  • Sausage $2.58
  • Green onions $.68
  • Green bell pepper $.34
  • 3 lb ground beef $6.18
  • Gerber Snacks $1.88
  • " " $2.08
  • Zucchini $.48
  • Green lettuce $1.68
  • Cake mix $.99
  • Frosting $1.36
  • Kidney beans $.63
  • Cauliflower $2.98
  • Black beans $.58
  • Spaghetti $1.50
  • Apples $3.06
  • Popcorn $3.00
  • Bananas $2.06
  • Chili seasoning $.77
  • White potatoes $4.01
  • Tomatoes $1.90
  • Bread $2.38
  • Avocados 1.00
  • Yellow onions $.64
  • Bread $1.78
  • Snacks $.77

    WIC $68.59

  • Eggs $5.16
  • Corn Flakes $2.58
  • Baby food $47.36
  • Cheerios $6.48
  • Oatmeal $2.18
  • Tuna $4.14
  • Brown Rice $.69

    Month-To-Date (including WIC): $687.90

    Month To Date (excluding WIC): $619.31

    Return to the Grocery Diary

    If you have any comments regarding the contents of this page, please send them using the form below:

    Your Name: (required)

    Your Email Address: (hidden) (required)

    Please add any comments you have below:


    Your email address will be adding to our mailing list

    You will be directed to a comment sent confirmed page. Please click your browser's back button to return to Home Jobs For Mom. Your comment will be posted after approval. Thanks!

    11/6/10 -- i am trying to lower my groc.bill as well.i have been spending near 400.00 every two weeks.we spend more are groc.than anything else.i would like to get mine down to 400.oo a month.that would be great.we are a family of 4. ~Mary

    11/6/10 -- I hope I can help people like you Mary! Where do you live? I can't imagine spending $800 a month on groceries for a family of 4! Be sure to check out my recipes page for some great meal ideas! ~Sarah

    10/21/10 -- Your list does not mention coupons at all. I see that you purchase many, many name brand items. Those are usually the items that have the most coupons in your local paper. I used to belong to a coupons swap club at work. And of course the paper. Some sites like valuepak.com will allow you to print coupons from the internet. Places like walmart will allow double coupons on certain days. It will reduce your bill significantly. by the way, what grocery chain do you shop at? Balanced Designer BalanceYourDesign.com

    10/21/10 -- I did mention coupons a couple of times, and I have talked about them a few times in my blog. I also have some pages here on HJFM where you can find links to print them online! I used to use coupons a lot more because a local grocery store doubles coupons. However, I haven't been finding coupons I want lately. You are right, I should probably try to use them a bit more. I try to stay away from name brands, but I do buy a few name brand snack items, name brand garlic bread, and a few other things. Hopefully I'll be able to reduce our grocery bill next month! ~Sarah

  • Please read our Legal Disclaimer, Privacy Policy, & Terms of Use
    -